Sebastijan Pregelj je avtor osmih romanov, štirih zbirk kratke proze in množice knjig za mlajše bralce. Leta 2020 je za roman V Elvisovi sobi prejel Cankarjevo nagrado, leta 2021 za Vrnitev, 6. del Zgodb s konca kamene dobe, nagrado večernica S petimi romani je bil finalist nagrade kresnik. Roman Kronika pozabljanja se je v angleškem prevodu uvrstil na dolgi seznam 49 nominirancev za mednarodno literarno nagrado Dublin 2021 (Dublin Literary Award 2021). Vsi deli otroške serije Zgodbe s konca kamene dobe so prejemniki znaka zlata hruška.
Tole je njegov izbor knjig, ki so ga navdušile in vam jih priporoča v branje:
- Dušan Šarotar: Zvezdna karta (Založba Goga, 2021)
“Dušan Šarotar tankočutno razkriva dolgo zamolčano usodo judovske skupnosti v Prekmurju skozi pretresljivo zgodbo svojega deda Schwarza.” - Vinko Möderndorfer: Druga preteklost (Založba Goga, 2017)
“Vinko Möderndorfer pripoveduje zgodbo druge svetovne vojne na način, ki daje bralcu vpogled v obe vojskujoči strani bratomorne vojne.” - Milorad Pavić: Hazarski besednjak (Pomurska založba, 1985)
“Roman leksikon v 100.000 besedah; drugačno, inovativno delo, ki pripoveduje zgodovino Hazarjev, izgubljenega naroda, skozi leksikon 3 zapisovalcev: krščanskega, judovskega in muslimanskega.” - Svetlana Aleksijevič: Vojna nima ženskega obraza (Založba Goga, 2020)
“Knjiga nobelove nagrajenke, ki je veliko let po koncu vojne popisala izpovedi in pričevanja žensk, vojakinj in partizank na Vzhodni fronti. Zame eno bolj pretresljivih del o vojni.” - Štefan Kardoš: Vse moje Amerike (Založba Litera, 2017)
“Pisatlj nam v družinskem romanu skozi zgodbo svojega deda Šandorja Amerikanca naslika usodo prekmurskih emigrantov v Ameriko; zgodovinska freska se razteza od konca 1. svetovne vojne do časa po drugi svetovni vojni in se prepleta z avtorjevo osebno zgodbo.”
Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka letos na svetovni dan knjige, 23. aprila, začenja z bralno akcijo Slovenski avtorji in avtorice priporočajo v branje. Dvakrat na mesec bomo na družabnih omrežjih knjižnice objavljali bralna priporočila slovenskih avtoric in avtorjev. Zdi se nam pomembno, da se pogovarjamo o branju in izmenjujemo naslove, za katerimi se skrivajo zanimive zgodbe.
Berite z nami!