Soncu naproti : peš v dvoje po najbolj samotnem delu Krete

Kaj je tako skrivnostnega in mamljivega na Kreti, da je ta največji grški otok že večkrat zvabil v svoje nedrje tudi družino Rugelj? Gre za izjemno kombinacijo arheologije, zgodovine, dih jemajoče divje narave in klenih Krečanov pa še kaj bi lahko dodali. Pričujoča knjiga popiše pustolovščino, ki sta jo “zagrešila” Samo in Renate Rugelj v enotedenskem pohodu, junija 2022, po dokaj neobljudenem delu Krete: od Chanie do Hore Sfakion. Dnevniški zapisi bralcu pričarajo samotne in razgibane poti skozi soteske, neobljudene zalive, čez drn in strn po vročini, ki lahko postane smrtonosna past … Prav za tako se izkaže kraljevska etapa od Sougie do Agie Roumeli. Trasa, ki se ji, povsem upravičeno, večina popotnikov izogne, postane za naša iskalca neokrnjenega sveta iz ure v ure bolj napeta in nevarna. Zakopan nahrbtnik tako postane najboljša možna odločitev na vsej poti … Potopis, ki bralca vodi tudi skozi mitološko Kreto, je tako cvetober zgodovine, literarnih referenc in kulturoloških značilnosti otoka. Skratka, tako zanimivo in vabljivo, da si bo marsikdo, ki bo knjigo prebral, Kreto (če je še ni) označil kot destinacijo, ki jo je vsekakor potrebno obiskati.

Prispeval: Roman Rozina, Mestna knjižnica Grosuplje

dobreknjige.si