Iskanje COBISS
Iskanje COBISS

Zvrst: leposlovje za mladino

Tihotapci

Švercarija

Nizozemska pisateljica Annet Huizing je spisala čudovit mladinsko zgodovinski roman. To je zgodba treh generacij, ki se odvija na Nizozemskem ob belgijski meji. Zgodba o Oleju, Pietu in rdečem Pietu.
Glavni junak je trinajstletni Ole Akkerman, ki živi z mamo Leno in očetom Pietom. Ves čas je mislil, da je to vsa družina, ki jo ima in pozna, seveda poleg strica Arieja, ki ima motnjo v duševnem razvoju in je na ravni sedemletnika. Vse pa se spremeni, ko Ole izve, da je njegov dedek umrl. In to dedek, za katerega ni še nikoli slišal.
Skozi Olejevo prvoosebno pripoved odkrijemo težko zgodbo Pietra in njegovega brata Arieja. Vsa ta zgodovina pa bo sedaj vplivala na potek Olejeve zgodbe. Kljub težki tematiki in grozljivi zgodbi njegovih prednikov, je knjiga zelo zabavna, na trenutke prav smešna.
Po dedkovi smrti namreč podedujejo hišo v Brabantu na Nizozemskem, tik ob belgijski meji. Ker hiše ne uspejo prodati, se Ole in njegov oče preselita vanjo, medtem ko Olejeva mama odpotuje v Tibet. Poletna dogodivščina se potegne v jesen in Ole prične obiskovati novo šolo. Spozna Anastazijo, sošolko, ki kmalu postane njegova edina in najboljša prijateljica. Med igranjem badmintona v hiši pa odkrijeta skrivališče za vranje kremplje. S to najdbo se prične Olejevo odkrivanje švercanja masla, prvič sliši za švercarijo, punklje in vse kar je povezano s tihotapstvom. Spoznamo tudi druge osebe, ki popestrijo ali pa zapletejo dogajanje in tok zgodbe. Vsekakor odličen roman, ki je prejel tudi prestižno nagrado Thea Beckman za najboljši zgodovinski roman za mladino.

Prispevala: Ana Dolinšek, Mariborska knjižnica

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo

Plezalec

Na robu preživetja

Po romanu Preživetje gre za drugo mladinsko Karlovškovo delo na temo preživetje v naravi. Zdravnica Jasna in njena znanka, mladostnica Tina, ki hodi z njenim sinom Rokom, se vračata iz Nemčije in doživita letalsko nesrečo v Robanovem kotu. Preživita s poškodbami, toda bitka za njuno preživetje se šele začenja. Reševalno akcijo sproži Jasnin mož Vasja, njegov sin Rok in tast Tone, oba alpinista, se peš odpravita proti kraju nesreče, kjer helikopter zaradi slabih vremenskih razmer ne more pristati. Reševalci in ponesrečenki se znajdejo v vrtincu čustev, ki jih sproži boj za ohranitev življenja. Odnosi med njimi se tudi zaostrijo, saj niso vsi enakega mnenja, kako do ponesrečenk. Rok se praktično na lastno pest odloči spustiti se z nezavestnim dekletom čez steno. Mu bo uspelo?

Roman krasi spretno napisana fabula, ki ji ne manjka zapletov in napetih prizorov. Bralca drži ves čas v napetosti, ki jo še stopnjujejo zahtevne in tudi usodne odločitve glavnih junakov. Liki so psihološko zelo dobro izrisani, predvsem to velja za Roka, ki se mora soočiti s svojo ranljivostjo in neuspehom, da bi potem lahko sledil sebi tudi takrat, ko se njegovi bližnji ne strinjajo z njegovimi, iz intuicije porojenimi odločitvami. Knjiga, ki lahko spodbudi medgeneracijski dialog med mladimi, starši in starimi starši, bo zanimiva tudi za ljubitelje gora in alpinizma. Še posebej je aktualna spričo vprašanj in dilem glede helikopterskega reševanja, obenem pa je prava šola osnov prve pomoči.

Prispeval: Roman Rozina, Mestna knjižnica Grosuplje

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo

Annie z vetrom v laseh

Novinarka in novodobna ženska, ki je verjela, da je lahko v vsem uspešna.

Annie Londonderry ali Annie Cohen Kopchovsky je prva ženska, ki je prekolesarila svet. Gre za resnično zgodbo iz časa, ko so se ženske borile za enakovrednost med spoloma, ko so morale dokazovati, da so lahko močne, vztrajne in sposobne reševanja različnih težav.

Anni je bila poročeno, mlado dekle, s tremi otroki in leta 1894, ko se je odločila, da bo prekolesarila svet v 15 mesecih, kolesa še ni znala voziti. Od nekdaj je rada potovala. S starši se je v Združene države Amerike, iz Latvije, preselila, ko je bila stara 9 let. Od nekdaj je tudi rada brala in se navduševala nad knjigo V osemdesetih dneh okoli sveta. Ko je tako dobila ponudbo, da s potovanjem celo zasluži in se dokaže javnosti, je že načrtovala prvo etapo. Za preživetje na poti je postala promotorka mineralne vode Londonderry, prodajalka slik in našla si je še veliko drugih del, da se je lahko preživela. Oviro ji je na začetku predstavljala njena oprava, obleka, branje zemljevidov, naletela pa je še na druge težave in vsako tudi premagala. Dogodivščin na poti ji nikoli ni zmanjkalo. Annie je potovanje uspešno zaključila, še pred rokom. Slikovito je opisovala dogodivščine s potovanja ter s tem dokazala svojo moč in vztrajnost.

V knjigi sta združila moči avtorica Roberta Balestrucci Fancellu, ki se veliko ukvarja s tematiko zgodovinskih osebnosti in ilustrator s psevdonimom Luogo Comune, ki je znan po rušenju stereotipov. Skupaj sta ustvarila tudi na pogled privlačen, poučen mladinski roman, ki se hitro prebere in vtisne v spomin zaradi ilustracij. Besedilo in ilustracije se povsem dopolnjujejo kot pri stripu.

Izvirni naslov: Annie. Il vento in tasca

Prispevala: Brigita Lavrič, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo

Cunami v glavi

Vsak ima svoj svet v glavi in lepo je, če kdaj pa kdaj v ta svet, razen nas, pokuka še kdo drug.

Dan ima motnjo avtističnega spektra. Več kot zanimivo je, ko beremo, na kakšen način doživlja stvari in kaj se dogaja v njegovi glavi. Verjetno drugim, brez motnje avtističnega spektra, manjka ravno to. Samo če vemo, kaj se dogaja v glavi drugega, se mu lahko približamo in naše reakcije so take, da ga pomirimo in ne da ga razburimo. Vse, kar potrebujemo, da se razumemo, je torej samo vpogled v svetove drugih ljudi. Včasih pa potrebujemo tudi vpogled v svoj svet. Kljub temu, da ima Dan na določenih področjih težave, so ob njem tudi ljudje, ki so pogledali tudi v njegov svet in ga zato razumejo. Ne glede na to, ali imamo avtizem ali ne, bi bilo lepo, če bi se ljudje poglobili v naš svet in skušali razumeti cunamije v naših glavah. Včasih popolnoma nepotrebne in v trenutku rešljive. Ne samo, da je imel Dan ob sebi ljudi, ki so ga razumeli. Tudi sam se je skušal razumeti in ukrotiti cunamije v svoji glavi. Da je bilo lažje je zgradil Vadbeni in Čudežni svet. Enega za vadbo in enega za iskanje odgovorov na vprašanja o življenju. Če vadimo in skušamo razumeti samega sebe, pa cunamiji v naši glavi postanejo znosnejši. Pa to ne velja le za osebe avtističnega spektra. Dan je točno vedel, kdo je na njegovi strani, kdo ga razume in kdo ga ne. Tako, kot tudi mi vsi. Izjemno zanimivo napisana knjiga, predvsem zato, ker en dogodek opiše več ljudi. Tako vidimo, kako različni so naši svetovi in kako različno dojemamo situacije. Pomembno je samo to, da čim večkrat skušamo stopiti v svet koga drugega in ga razumeti in ne samo obsojati. Potem bi bil svet veliko lepši. Kdo sploh je drugačen? Ali ni stvar samo v tem, da se skušamo spoznati in razumeti? Z avtizmom ali brez. Za to pa si moramo vzeti čas.

Prispevala: Nina Jamar, Občinska knjižnica Jesenice

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo

Le mimo se bova zapeljali

Mladinski roman švedske pisateljice nas opomni, kako je biti najstnik in verjeti, da je vse mogoče.

Mladinski roman Le mimo se bova zapeljali je napisala švedska pisatljiae Ellen Strömberg. Z zgodbo dveh prijateljic (Manda in Malin), ki jo pripoveduje Manda, nam pokaže, kako pomembno je, da imamo v življenju ob sebi prave ljudi. Še posebej to velja za obdobje odraščanja, ko preizkušamo meje in ne pomislimo, da če jih bomo prekoračili, lahko zapademo v velike težave. Takrat potrebujemo nekoga, za katerega vemo, da mu za nas ni vseeno in da nam bo pomagal, če bomo zašli v težave. Hkrati pa je prav, da nam pusti, da kdaj pa kdaj naredimo kakšno napako in se na svojih napakah učimo. Spoznati moramo, da ni vse zlato, kar se sveti. Najbolj pomembno v obdobju najstništva pa je, da imamo okoli sebe vrstnike, pri katerih čutimo podporo. Hkrati pa nam pogovori z vrstniki odprejo oči, da se slabe in težke stvari ne dogajajo samo nam, ampak tudi drugim. Da smo ljudje taki in drugačni, ampak vsak s svojo zgodbo v ozadju. Lepo in težko hkrati. Ni vse slabo in ni vse lepo. Odrasli pa, če preberejo ta roman lahko spoznajo, da se od mladostnikov lahko marsikaj naučimo. Lahko jim zaupamo, ker sami, sploh če imajo doma razumevajoče sorojence in starše, vedo, kaj je prav in kaj narobe. Kaj jim je všeč in kaj jim ni in kdaj je čas, da se iz situacij odmaknejo. Roman je bil upravičeno nominiran za več nagrad, leta 2022 pa je prejel nagrado za najboljšo švedsko otroško in mladinsko knjigo. Se bomo skozi življenje le zapeljali mimo ali se bomo kje tudi ustavili za malo dalj časa?

Prispevala: Nina Jamar, Občinska knjižnica Jesenice

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo

Gospodična z monstero

»Ženska brez otroka je kot roža brez cveta«

Gospodični Ceciliji se je življenje spremenilo, ko so jo odpustili iz centra za socialno delo. Ko je odhajala, je iz pisarne vzela le svoj oranžni zvezek, na katerem je pisalo posebni primeri, in veliko monstero. Pri prenašanju rastline ji je pomagal mladi ulični glasbenik Vanja, ki je z očetom na ulicah služil denar. Kljub temu, da je Cecilija samotarka, ji družba Vanje dobro dene. Po začasni odsotnosti Vanjevega očeta Cecilijin novi prijatelj ostane z njo v njeni veliki hiši. Skupaj postopoma oživljata zapuščene prostore v hiši, raziskujeta ter spoznavata zelo raznolike ljudi. Cecilija se skozi zgodbo odpira ljudem in se do konca povsem spremeni. Zanimiv konec zgodbo lepo zaključi ter vabi k razmisleku in pogovorom. Estetsko doživetje ob branju vzbudijo ilustracije Eve Mlinar, ki knjigo s poudarki zelene barve naredijo zares lepo. Knjiga je primerna za otroke in odrasle. Bralcu odpira vpogled v raznorazne življenjske probleme. Zgodba močno pritegne k branju ter je kljub mnogim težavam junakov prijetna in usmerjena v pozitivno razmišljanje.

Prispevala: Daša Šivec, Cankarjeva knjižnica Vrhnika

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo

Koliko še?

Priljubljenost je relativna

Glavni junaki mladinskega popotniškega romana so petnajstletniki, učenci devetega razreda. Dogajanje se prične med razredno uro, kjer pričnemo spoznavati zaplet zgodbe in njene akterje. V ospredju so Ognjen, razredni genij, Izidora (Iza), glavna in najbolj priljubljena razvajenka, sama si pravi kar prvo ime šole ter Lucija, nevidna in nesamozavestna najstnica.

Spoznamo tudi njihova družinska ozadja in značilnosti posameznikov. Zaradi najstniškega nasilja so vpleteni prisiljeni, da se med prvomajskimi počitnicami, udeležijo planinskega pohoda po Caminu Krk na Hrvaškem. Nekaj najstnikov in tri odrasle pričakuje naporna hoja z različnimi izzivi. O caminu je avtorica pisala že za odrasle bralce, sedaj pa to tematiko prenaša še v mladinski žanr.

Vsakodnevne etape, opisi čudovitega otoka in njegove narave so navdušujoči, kljub vsem naporom. Seveda ne manjkajo zapleti, medosebni odnosi so napeti in spreminjajoči, kot so seveda posamezni najstniki. Tudi zagledanosti in prve simpatije so aktualna tema za mladostnike. Kot na vsakem caminu, je tudi tu v ospredju osebna rast in spopadanje s samim seboj.

Avtorica uporablja slengovske izraze in jezik gejmerjev in se na ta način še bolj približa mladim bralcem. Ob branju si boste zaželeli, da bi tudi sami bili na otoku in občudovali lepote okrog sebe.

Prispevala: Ana Dolinšek, Mariborska knjižnica

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo

Kričeče stopnišče

Gremo na lov na duhove!

Lucy Joan Carlyle, sedma deklica v družini, je agentka z nadpovprečnim Talentom. To pomeni, da lahko vidi, sliši ali na kakšen drugačen način zaznava prisotnost duhov in jih zato lahko preganja, kar počne že od svojega osmega leta. Kar je dobro. Posebej zato, ker se je rodila v Angliji, kjer imajo že več let težave s Problemom, ki se je razširil tudi že naokrog po otočju in tako je povsod prisotnih vedno več bolj ali manj nevarnih duhov, ki vznemirjajo prestrašeno prebivalstvo. Dela za spiritistične preiskovalne agencije, ki se ukvarjajo z analizo in odpravljanjem strašenj na terenu, tako zlepa ne zmanjka. Na eni izmed takšnih operacij preganjanja obiskovalca iz stare hiše, in z »obiskovalcem« ne mislim nadležnih obiskov, ampak duha, skupaj z agenti Lockwood & Co. Lucy odkrije duha umorjenega dekleta in se odloči, da bo našla in razkrinkala njenega morilca. In tako se začne divja, nepredvidljiva in na trenutke srhljiva pustolovščina, ki poveže agente, utrdi njihovo prijateljstvo in na kocko postavi vse.

Kričeče stopnišče je prva knjiga v zbirki Lockwood & Co. Po knjigah je posneta serija.

Prispevala: Sabina Zore, Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo

Ej, poslušaj!

Mladinski roman, ki predstavlja, kako je biti petnajstletni priseljenec.

Mladinski roman norveškega pisatelja Gulraiza Sharifa, se dotika vprašanj predsodkov in iskanja identitete v dobi odraščanja. Po eni strani spremljamo petnajstletnega Mahmuda, sina priseljencev iz Pakistana. Na Norveškem je drugače kot v Pakistanu, predsodki pred priseljenci pa so vseeno prisotni. Njegov mlajši brat Ali (oziroma Alja) pa se ukvarja s svojo identiteto. Sin Pakistanca postane hči Pakistanca. To je za razmere v Pakistanu nekaj nezaslišanega. Pravi moški je vendar pravi moški. Na Norveškem pa sicer vladajo bolj demokratične razmere, čeprav je res, da je vsaka drugačnost kljub vsemu zaznamovana z vsaj malo predsodki. Priseljenci niso najbolj dobrodošli, družijo se med seboj in težko vstopajo v norveške kroge. Vedno nekje v ozadju tli, da ne  živijo v svoji domovini. Kakšne so razlike med življenjem na Norveškem in življenjem v Pakistanu se zelo dobro pokaže, ko Mahmudovo družino obišče očetov brat oziroma stric iz Pakistana. Ob obisku namreč spoznava kulturne razlike. Tako stric, kot tudi Mahmudova mama in oče dokažejo, da je vse, kar je v življenju pomembno ljubezen, čeprav ne gre vedno zlahka. V najstniških letih pa je zelo dobrodošla tudi podpora dobrega prijatelja. Knjiga, ki da misliti in nas popelje v svet drugačnosti, ki ga otroci in mladostniki včasih bolje razumejo kot odrasli.

Prispevala: Nina Jamar, Občinska knjižnica Jesenice

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo

Predor

Prava prijateljstva, ki se stkejo v času hudih življenjskih preizkušenj, niso nikoli pozabljena.

Gre za pretresljiv mladinski roman nizozemske avtorice Anne Woltz. Mladinski roman ima sicer zgodovinsko ozadje. Gre za osemmesečno bombardiranje Londona med drugo svetovno vojno. Vendar gre bolj kot za opis vojnega dogajanja za opis, kako so bombardiranje in  preživljanje noči v londonskem sistemu podzemne železnice, doživljali ljudje. Londonski sistem podzemne železnice je ljudi zaščitil pred bombami. Hkrati pa so se med skupnim preživljanjem noči spletla močna in trdna prijateljstva med ljudmi, ki se sicer nikoli ne bi srečali. Knjiga se začenja s stavkom: “Bili smo štirje, a eden od nas bo umrl.” Gre za štiri otroke oziroma najstnike, ki so bombardiranje doživljali vsak po svoje, a vendar so si stali ob strani in pomagali drug drugemu. Znali so se sprejemati. Vsak izmed njih je imel za seboj tudi težko življenjsko preizkušnjo. Časa je bilo dovolj in s pogovorom so drug drugemu razložili, od kod razlogi za to, da je njihovo življenje tako, kot je. Ko enkrat razumeš, zakaj se nekdo obnaša tako, kot se, pa je z odnosi veliko lažje. Čeprav vojno dogajanje močno zaznamuje ljudi, pa se kljub temu, med vojno in po njej trudijo, da življenje teče naprej. Še vedno praznujejo, še vedno imajo rojstne dni, še vedno hodijo v službe, še vedno pomagajo drug drugemu. Kakšna moč, da kljub vsemu zmoreš, tudi če si otrok.

Prispevala: Nina Jamar, Občinska knjižnica Jesenice

dobreknjige.si

Rezerviraj knjigo